Mikrometr rodzaje i zastosowanie

Mikrometr (mikromierz) jedno z najpopularniejszych narzędzi pomiarowych do dokładnych pomiarów. Nazwa wywodzi się od jednostki pomiaru jakimi są mikrony. Jakie są zastosowania i rodzaje mikrometrów? Poniżej w tekście.

Mikrometry rodzaje

Miktometr (mikromierz) zwany również śrubą mikrometryczną jest to narzędzie pomiarowe służące do wykonywania pomiarów z dużą dokładnością rzędu 0,01-0,001 mm. Mikrometry ze względu na budowę umożliwiają pomiary wewnętrzne, zewnętrzne, głębokość, średnicę oraz grubość ścianek.

Mikrometry Zewnętrzne MMZb Mikrometry Wewnętrzny MMWd
Mikrometry talerzykowe MMSw Głębokościomierze MMSa

Mikrometry zewnętrzne – są to mikrometry kabłąkowe jedne z najpowszechniej stosowanych do pomiarów. Urządzenia te występują w wersji analogowej i elektronicznej. Wyróżniamy również mikrometry z podziałem na końcówki pomiarowe, takie jak klinowe,ostrzowe, sferyczne,talerzykowe, punktowe

Mikrometry wewnętrzne – są to przyrządy pomiarowe służące do pomiarów otworów, pozwalają szybko zmierzyć średnice badanego elementu.

Ogólna budowa mikrometru

Mikrometr składa się z następujących elementów:

 • kabłąk
 • kowadełko
 • zacisk – pozwala na zablokowanie danej wartości pomiaru
 • wrzeciono
 • tuleja i bęben (które bezpośrednio służą do odczytywania pomiaru)
 • sprzęgło
 • śruba mikrometryczna

Jak mierzyć mikrometrem?

Pomiar przy użyciu mikrometra wykonujemy w następujących krokach:

 1. Wstępnie ustalamy rozstaw przedmiotu pomiędzy zaciskami mikrometru (kowadełkiem a wrzecionem) i umieszczamy tam przedmiot.
 2. Z niewielką siłą dociskamy bęben następnie używamy sprzęgiełka, który dociśnie w końcowym etapie do charakterystycznego „kliku” badany przedmiot.
 3. Na tulei znajdziemy szukany wynik z dokładnością do 0,5mm, na bębnie możemy odczytać wynik dodatkowy wynikający z podziału bębna na 50 części, które odpowiadają 0,01 mm.
 4. Odczytem sumarycznym będzie dodatnie dwóch uzyskanych wyników

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Bez kategorii