Średnicówka – rodzaje i zastosowania

Średnicówka to przyrząd pomiarowy do mierzenia średnic wewnętrznych otworów w elementach takich jak tłoki,rury, kołnierze czy pierścienie.

Średnicówka zegarowa 2 punktowa

Średnicówka czujnikowa 2 punktowa przeznaczona jest do wykonywania dokładnych pomiarów wewnętrznych otworów metodą pośrednią. Używane są do mierzenia średnic głębokich otworów i wyznaczania ich odchyłek kształtu. Narzędzia te pozwalają na pomiar średnic od 18-400 mm. Rozdzielczość wskazań pomiaru typowych średnicówek zegarowych wynosi 0,01 mm.

Budowa średnicówki zegarowej 2 punktowej

Budowa średnicówki zegarowej
Zakres średnicówek 2 punktowych [mm]
6-10
10-18
18-35
35-50
50-160
160-250
250-450

Średnicówka mikrometryczna 3 punktowa

Średnicówka mikrometryczna 3-punktowa jest to przyrząd mikrometryczny przeznaczony do dokładnych pomiarów średnicy wewnętrznej otworów metodą bezpośrednią. Końcówki pomiarowe rozmieszczone są co 120 stopni. Średnicówki te pozwalają na wykonanie pomiarów z dokładnością nawet do 0.005 mm. Zasada działania i pomiaru śrubą mikrometryczną jest zbliżona do pomiarów mikrometrem. Średnicówkę należy umieścić prostopadle w otworze, następnie przy pomocy bębna rozszerzyć końcówki wrzeciona kowadełka pomiarowego do kontaktu z mierzoną powierzchnią. Końcowy obrót wrzeciona średnicówki dokonuje się przy pomocy sprzęgła. Odczyt wartości zmierzonego wymiaru następuje ze skali tulei i bębna.

Przeznaczenie

Pomiary średnic:
• otworów przelotowych,
• otworów nieprzelotowych,
• kołnierzy centrujących wewnętrznych

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Bez kategorii